Piotr Koj

Blog

Smutek

25 marca 2020
Możliwość komentowania Smutek została wyłączona

Muszę się przyznać, że dawno nie było mi tak smutno. Co ciekawe, nie jest to smutek wynikający z codziennych trosk. Nie jest to smutek spowodowany pandemią. Jest to nastrój wynikający z z tego co się dzieje w przestrzeni publicznej.

Z jednej strony widzę ogromne zaangażowanie Polek i Polaków, różnorakie inicjatywy (na przykład pomocy sąsiedzkiej), wspierania służb (od szycia maseczek po dbałość o wyżywienie), czyli ogrom życzliwości.

Nie jest to w stanie niestety zakryć tego ogromu jadu i nienawiści, które jak to zwykle bywa, jest znacznie bardziej widoczny i znacznie głośniejszy.

Kryzys to moment prawdy, w którym rzeczywistość weryfikuje nasze wyobrażenia. To czas, w którym to, co zwykle jest ukryte przed nami, możemy wyraźnie zobaczyć, uzyskać wgląd w to, jak jest naprawdę. Dzisiaj widzimy na przykład, że w sytuacji zagrożenia liczy się państwo i władza polityczna, która nie obawia się wzięcia odpowiedzialności. Jednak trudno też jest mieć złudzenia – jedne państwa poradzą sobie z kryzysem lepiej, podczas gdy inne gorzej. Dlatego tak ważne jest, aby nie myśleć wyłącznie o sobie, żeby utrzymać formy solidarności i pomocy. A tego w sferze publicznej tak bardzo mi brakuje.

Kryzysy są momentem prawdy i wglądu, pozwalającym zobaczyć nam dokładniej, jacy jesteśmy, a co zwykle jest w normalnych warunkach przed nami ukryte. Czy jednak potrafimy potem zrobić jakiś użytek z tej wiedzy?

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.