Piotr Koj

Blog

Solidarni z BIAŁORUSINAMI

10 sierpnia 2020
Możliwość komentowania Solidarni z BIAŁORUSINAMI została wyłączona

Poniedziałek był drugim dniem protestów i zatrzymań na Białorusi po niedzielnych, sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi. Demonstracje rozpoczęły się po niedzielnych wyborach prezydenckich, które – według oficjalnych wyników – wygrał prezydent Alaksandr Łukaszenka. Niezależni obserwatorzy twierdzą, że w czasie wyborów dochodziło do licznych nieprawidłowości, a frekwencja w lokalach wyborczych była zawyżana.

Poniedziałkowe protesty w Mińsku koncentrowały się w trzech miejscach: przy stacji metra Puszkińska, przed centrum handlowym Ryga i na ulicy Kalwaryjskiej. Jest też niestety pierwsza ofiara śmiertelna demonstracji, są setki rannych, choć to tylko wyrywkowe dane. Protesty trwają także w innych miastach Białorusi.

Obowiązkiem nas Polaków, naszego rządu, państwa jest solidarność i wsparcie dla Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Wszak przyświecają im te same ideały i wartości, które przyświecały nam w latach osiemdziesiątych. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska. Niestety póki co, brak należytej reakcji na wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada.

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.