Piotr Koj

Blog

Stać nas na taki gest…

2 września 2013
Możliwość komentowania Stać nas na taki gest… została wyłączona

Nowy rok szkolny Technikum nr 4 rozpoczęło w budynkach przy placu Klasztornym. Prezydent Bartyla i jego koalicja triumfuje. Smutne to i żałosne zarazem, ponieważ dzieje się to kosztem wszystkich bytomian. Wbrew logice, ale przede wszystkim wbrew racjonalnemu gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi.

Warto powtórzyć za bieżącymi doniesieniami: 45 tysięcy uczniów mniej w nowym roku szkolnym, 7 tysięcy nauczycieli bez pracy.

W Bytomiu można było czekać na dalszy rozwój sytuacji, udawać, że takich problemów nie mamy. Że biedne miasto stać na dopłacanie milionowych sum z budżetu miasta do subwencji oświatowej, na szkoły niewykorzystywane w 50%, na udawanie, że w mieście nie zmniejszyła się liczba uczniów o 10 tysięcy w ciągu zaledwie 10 lat, a sieć szkół pozostawała bez zmian… Już dwa lata temu mówiłem związkowcom, że najważniejsze zadanie, które stoi przed nimi, to przygotowanie nauczycieli do zmiany nie tylko miejsca pracy, ale często i zawodu…

Tak się nie stało. Pomimo wielu bardzo różnych przeszkód, niezrozumienia, rzucania kłód pod nogi, przeprowadzona została reorganizacja sieci szkół. Uzyskano oszczędności, między innymi racjonalizując zatrudnienie, łącząc szkoły. Dzisiaj, w imię partykularnych interesów, podjęte wtedy decyzje są zmieniane, dzięki czemu wydaliśmy 1 milion złotych tylko na remont jednej szkoły, a dodatkowo utraciliśmy oszczędności, którym miały służyć te zmiany.

Te decyzja nic nie zmieni. Na rynku edukacyjnym dwie szkoły techniczne w centrum miasta się nie utrzymają. Ale władza założyła, że po niej choćby potop…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.