Piotr Koj

Blog

Szach mat?

18 lipca 2020
Możliwość komentowania Szach mat? została wyłączona

Platforma Obywatelska próbuje uciec krok do przodu. Korzystając z sukcesu Rafała Trzaskowskiego, podejmuje próbę utworzenia ruchu obywatelskiego. Bo partie nie wystarczą – razem z samorządami, z organizacjami pozarządowymi – zapowiedział w Gdyni kandydat PO na prezydenta. Trzaskowski zapewnił, że pierwszym zadaniem ruchu ma być tworzenie i zbieranie podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw. Prawdopodobna nazwa to Nowa Solidarność. Te słowa przewijały się wielokrotnie w przemówieniach obecnych w Gdyni polityków. Zapewnił, że obok równolegle będzie zmieniała się formuła Platformy Obywatelskiej.

Budowa ruchu społecznego, rozpoczynając od sezonu wakacyjnego, to będzie pierwsze realne wyzwanie dla Rafała Trzaskowskiego po zakończeniu kampanii. Sprawdzian jego zdolności jako lidera, który tym razem musi startować nie w sprincie, ale biegu długodystansowym.

Jak dla mnie, jest to zadanie nie do pogodzenia, z pełnioną funkcją Prezydenta Warszawy. Wszystkie hasła o prezydencie na 1/2 etatu, są nie do przyjęcia. Już teraz wielu samorządowców, zwłaszcza prezydentów miast z Platformy, poświęca więcej czasu na politykę ogólnopolską, niż na zarządzanie miastem. Cieszę się, że tą drogą nie podąża prezydent Bytomia.

Nie wierzę w ruch obywatelski tworzony przez partię polityczną i jej liderów. Jak dla mnie to próba wyprzedzenia Szymona Hołowni i jego zapowiedzi budowy ruchu obywatelskiego. Tak więc czy w Gdyni miał miejsce szach mat? Wątpię.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.