Piotr Koj

Blog

Szaleństwo trwa w najlepsze

18 grudnia 2021
Możliwość komentowania Szaleństwo trwa w najlepsze została wyłączona

Klasyczny rosyjski balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego został uznany przez Christiane Theobald, managera berlińskiego zespołu baletowego (Staatsballett), za rasistowski. A jako taki nie zostanie wystawiony.

Przyczyną tak kuriozalnego zarzutu zaś mają być… tańce arabskie i chińskie wykonywane na balu w królestwie Cukrowej Wróżki. Musimy zdawać sobie sprawę, że pewne elementy charakterystyczne dla danej epoki mogą dziś sprawiać problemy – powiedziała Theobald, wyjaśniając, że taniec arabski (towarzyszący w Królestwie Słodyczy kawie), podobnie jak taniec chiński (związany z herbatą) oparte są na „szkodliwych stereotypach etnicznych”.

To nie wszystko! Jak podaje niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w podcascie opublikowanym przez Staatsballett dowiadujemy się, że “berlińska publiczność nie jest dobrze przygotowana do tego, aby dobrze zrozumieć to, co widzi na scenie”.

Christiane Theobald zdradziła, że podjęła taką decyzję ze względu na opinię kanadyjskiej skrzypaczki chińskiego pochodzenia Zhang Zhang. Ta ostatnia napisała na Twitterze: “Dziadek do orzechów” to dzieło rasistowskie, bo przedstawia Chińczyków w tańcu chińskim jako aroganckich głupków; wszyscy Chińczycy oglądający dzieło Czajkowskiego właśnie tak odbierali ten balet; powinno się zabronić wystawiania tego dzieła.

Czekam na kolejne wpisy artystów z różnych  krajów na portalach społecznościowych. Jest szansa, że nie będzie można ustalić repertuaru w teatrach operowych. Ale co tam, najważniejsza policzna głupota!

żródło – niezależna.pl

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.