Piotr Koj

Blog

Szczęście spotkania

14 kwietnia 2022
Możliwość komentowania Szczęście spotkania została wyłączona

W tym szczególnym dniu, wspominam kapłanów, których dane mi było napotkać na mej życiowej drodze.  Wiem, że miałem w tym względzie wielkie szczęście, gdyż byli to (i w większości są po dzień dzisiejszy) nie tylko wspaniali kapłani, ale przede wszystkim dobrzy ludzie, niosący innym pomoc i wsparcie.

Swoim wspomnieniem ogarniam dzisiaj księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego, obrońcę prawdy o zbrodni katyńskiej i polskiej Golgocie Wschodu, orędownika przebaczenia i pojednania, nauczyciela młodzieży, no i harcmistrza.  Więzień obozu w Kozielsku, cudem uniknął Katynia, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, kapelan emigracji, w tym ZHPpgK. Spędziłem z księdzem prałatem między innymi dwa tygodnie na Zlocie ZHPpgK.

Wspominam również o. Dominika Orczykowskiego OFMCap duszpasterza, kapelana harcerzy, harcmistrza, nieformalnego kapelana polskich lotników. Był duszpasterzem kapucyńskiej parafii w Bytomiu. Brał udział w organizowaniu Białych Służb (BS) i Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej. W latach 1981-1986 w Krakowie był duszpasterzem-kapelanem harcerzy, wtedy to w Krakowskiej 19 Lotniczej zdobył dwa najwyższe stopnie harcerskie: Harcerza Orlego i Harcerza Rzeczypospolitej oraz wszystkie stopnie instruktorskie: przewodnika, podharcmistrza i harcmistrza. Otrzymał harcerskie miano, pseudonim „Pogodny Orlik” i został przyjęty do Komandorii Szczepów Lotniczych. Kapelan Okręgowego Szpitala Kolejowego we Wrocławiu. Z Dominikiem drogi krzyżowały się wielokrotnie.

Jako trzeciego wspomnę o. Leszka Gęsiaka. Dorastaliśmy wspólnie w Bytomiu, on w Parafii NSPJ przy ulicy Pułaskiego, ja w parafii Świętej Trójcy. Uczył się w IV LO, ja w V LO. On przewodził 5 RDH, ja środowisku 104BDH i to właśnie harcerstwo było miejscem naszego spotkania i wspólnej przygody.
Potem już Leszek oddał się Panu Bogu,  wstąpując do Towarzystwa Jezusowego. Ukończył filozofię, studiował język i kulturę hiszpańską na Uniwersytecie w Saragossie,  studia specjalizacyjne z teologii w Instytucie Centre Sèvres w Paryżu, potem doktorat i habilitacja. Pracował w Hiszpanii, Francji, Australii, Belgii, był kierownikiem sekcji polskiej Radia Watykańskiego.  Od roku jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.