Piotr Koj

Blog

Szczyt klimatyczny

2 grudnia 2018
Możliwość komentowania Szczyt klimatyczny została wyłączona

Dzisiaj, w Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. O czym będą rozmawiać przedstawiciele państw z całego świata? W roku 2015 wynegocjowano w Paryżu porozumienie, które było „kamieniem milowym” w globalnej polityce klimatycznej. Porozumienie to pierwsza umowa klimatyczna obligująca wszystkie państwa do działań na rzecz klimatu. Kraje zobowiązały się do utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C.

W Katowicach ma zostać przygotowana mapa wdrażania w życie Porozumienia paryskiego. Kolejnym ważnym elementem negocjacji będzie finansowanie polityki klimatycznej, proekologicznych inwestycji w państwach rozwijających się. Przypomniał, że państwa zgodziły się, by od 2020 roku było to 100 mld. Tymi funduszami ma zarządzać GCF, czyli zielony fundusz klimatyczny.

W szczycie klimatycznym w stolicy Górnego Śląska weźmie udział około 30 000 osób.

Tyle informacji o szczycie. Czy można być optymistą? Zapewne tak. Pytanie tylko, czy przyjęte uzgodnienia uda się wdrożyć w życie. Mam wrażenie, że o ochronie klimatu dyskutuje się od wielu lat, a rzeczywiste efekty dla nas, dla klimatu, dla Ziemi, są mizerne. Tak też będzie w przypadku polskiego szczytu. Cóż, rozmawiać trzeba, próby zmian należy podejmować, szkoda że tak często to tylko pozory…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.