Piotr Koj

Blog

Taka winna być reakcja państwa

26 grudnia 2020
Możliwość komentowania Taka winna być reakcja państwa została wyłączona

W wyniku wstrzymania przez Francję na 48 godzin – od północy z 20 na 21 grudnia – możliwości wjazdu z Wielkiej Brytanii, także dla ruchu towarowego, w hrabstwie Kent powstał gigantyczny zator kilku tysięcy ciężarówek, który dopiero w sobotę udało się w dużej mierze rozładować. Największą grupę wśród czekających na przejazd stanowili polscy kierowcy. Ponieważ Francja zezwala na wjazd na swoje terytorium tylko kierowcom, którzy uzyskali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, potrzebne było wykonanie kilkunastu tysięcy testów u kierowców.

W ich przeprowadzeniu pomagała brytyjska armia, a także grupy francuskich strażaków oraz polskich medyków i wojskowych. Najpierw, w nocy z czwartku na piątek w robieniu testów pomagało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb, a od piątku w Wielkiej Brytanii jest podobnej wielkości grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dwaj polscy proboszczowie: ks. Bartosz Rajewski z Londynu – South Kensington i ks. Dawid Jasiński z Lewisham spędzili wigilię Bożego Narodzenia wśród kierowców na dawnym lotnisku Manston. Polscy księża przyjechali tam z transportem sześciu wanów, załadowanych żywnością, napojami i środkami czystości – darami polskich przedsiębiorców, sklepikarzy i piekarzy pracujących w Anglii. Duchowni rozdali opłatki, spowiadali.

Brytyjska wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton podziękowała Polsce za pomoc przy przeprowadzaniu testów na obecność koronawirusa u kierowców czekających na przeprawę przez kanał La Manche do Francji.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.