Piotr Koj

Blog

To już 30 lat – warto było

7 czerwca 2019
Możliwość komentowania To już 30 lat – warto było została wyłączona

Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas
I z pieśnią, że już blisko świt, szli ulicami miast
Zwalali pomniki i rwali bruk – Ten z nami! Ten przeciw nam!
Kto sam, ten nasz największy wróg! A śpiewak także był sam…
“Mury” w Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, wybrzmiały równie mocno, jak przed trzydziestu laty.

Wtedy była tam cechownia, kopalniana Solidarność i jeden z wielu frontów walki o wolną i suwerenną Polskę. Dzisiaj teatr i miejsce spotkania tych, którzy przed 30 laty podjęli trud walki, w kolejnym etapie zmagań z komuną.

Na zaproszenie Bytomskiego Komitetu Obywatelskiego wziąłem udział w bytomskich obchodach 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Największa radość to spotkanie osób niewidzianych od lat, których miałem okazję poznać przy okazji tej pamiętnej kampanii wyborczej. Były wspomnienia parlamentarzystów wybranych wtedy jako reprezentantów ziemi bytomskiej: senatora Andrzeja Wielowiejskiego, posłów Adama Michnika i Piotra Polmańskiego.

Nic dziwnego, że oprócz historii, pojawiła się i teraźniejszość, polityczne oceny i połajanki. Mimo tego wartością było spotkanie, wspomnienia, wspólna przeszłość. Dzisiaj inaczej patrzymy na wiele spraw, bogatsi o wiedzę i doświadczenia. Ale tego co było, tego co wspólnie dokonaliśmy, nie da się wyrwać z pamięci.

Wtedy wszystko było takie proste! Dobro, zło…
Nasze drogi ku wolności…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.