Piotr Koj

Blog

To już nawet nie jest śmieszne

14 listopada 2019
Możliwość komentowania To już nawet nie jest śmieszne została wyłączona

Osoboludziska, witam Was… Zaczynam “żartem”, ale wcele mi nie jest do śmiechu. Nie podoba mi się coraz bardziej to, co się dzieje w Europie. “Postępowość” wprowadzana na starym kontynencie mnie dobija. Skąd te wzorce? Na przykład z Kanady. Pisałem parę miesięcy temu jak to kanadyjskie linie lotnicze zakazały na swoich pokładach używać określenia „ladies and gentelman”. W AIR CANADA uznano, że zwrot ten jest niepoprawny genderowo i obraża tych, którzy nie uważają się za kobiety i mężczyzn. W czasach istnienia tryliona płci jest to rzeczywiście problem. Dlatego postanowiono używać na pokładach tej postępowej linii lotniczej określenia „wszyscy”.

A kto je powiela? Na przykład brytyjczycy. Otóż teatry w Wielkiej Brytanii nie będą już witać widzów zwrotem: „Ladies and gentlemen”. Brytyjski związek zawodowy aktorów Equity zasugerował również, aby w stronę artystów nie kierować komplementów odnoszących się do ich wyglądu, tożsamości, a nawet kwestii bycia odważnym. Wśród zaleceń znalazły się także wskazówki, aby podczas pracy nad scenariuszem starać się zatrudniać konsultantów zaznajomionych z tematyką LGBTQ, podczas castingów informować o szerszym aspekcie postaci niż tylko kolor skóry i płeć, a same castingi przeprowadzać w przyjaznych warunkach, co oznacza również odpowiedni dobór godzin, tak aby uniknąć narażenia osób trans na powrót do domu po zmroku.

Czytając ten tekst wierzyć się nie chce, że ktoś coś takiego… A jednak! Swoją drogą te dwie płcie powinny być w ogóle wyeliminowane ze słownika, bo to przecież średniowiecze.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.