Piotr Koj

Blog

To miasto umieszczono na liście tych, które czeka upadek. Pierwsze symptomy było widać już 25 lat temu

26 marca 2018
Możliwość komentowania To miasto umieszczono na liście tych, które czeka upadek. Pierwsze symptomy było widać już 25 lat temu została wyłączona

Taki tytuł towarzyszy tekstowi Gazety Wyborczej, która przypomina zdjęcia z Bytomia, sprzed 25 lat. Gazeta słusznie zauważa: Bytom to jedno z najpiękniejszych śląskich miast. Jednocześnie, to jedno z najbardziej zniszczonych miejsc przez rabunkowe wydobycie węgla. Dziś miasto jest uznawane za jedno z tych, które czeka zapaść.Po 1989 roku Bytom znalazł się w trudnej sytuacji. Z powodu rabunkowego wydobycia węgla miasto coraz bardziej niszczało. Jednocześnie wraz z transformacją ustrojową upadały kolejne zakłady pracy – pięć kopalń, dwie huty oraz wiele firm z nimi współpracujących. W efekcie tych przemian pracę straciło od 30 do 50 tys. osób. Miasto szybko zaczęło podupadać (…) Przemysław Śleszyński, naukowiec z PAN umieścił niedawno Bytom na liście miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze i potrzebują dodatkowej pomocy. W uproszczeniu: zaczęto mówić o miastach, które według czarnych scenariuszy czeka zapaść. 

Tyle Gazeta. A co na to prezydent Bartyla? Jakie skuteczne działania podjął, aby ten stan rzeczy zmienić? Ile zostało z jego szumnych zapowiedzi? Warto sobie na te pytania odpowiedzieć i wziąć sprawy Bytomia w swoje ręce. Czyli w czyje? Mieszkańców. Najbliższe wybory samorządowe, to jedna z ostatich szans dla naszego pięknego miasta… Recydywa układu, to śmierć miasta!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.