Piotr Koj

Blog

To nie bajka, to rzeczywistość oddalona o 400 kilometrów

20 sierpnia 2018
Możliwość komentowania To nie bajka, to rzeczywistość oddalona o 400 kilometrów została wyłączona

Co roku 450 mln z budżetu państwa i 150 mln z budżetu miasta idzie na budowę lub renowację domów. Również prywatni deweloperzy włączeni są włączeni w system wspierania taniego budownictwa: uczestnicząc wspólnie z władzami publicznymi w projektach budowlanych, zobowiązani są udostępnić miastu część mieszkań pod tani wynajem, podczas resztę lokali mogą proponować klasie średniej. Rozwiązanie takie służy także korzystnej dla mieszkańców różnorodności społecznej. W rezultacie , podczas gdy londyńczyk musi na to przeznaczyć 72% swoich dochodów.

Można tu nie tylko tanio mieszkać, ale i poruszać się po mieście. Roczny bilet komunikacji miejskiej kosztuje 1 euro na dzień. A system jest czysty, bezpieczny i dociera praktycznie wszędzie. Miasto inwestuje, by, zgodnie z planem, do 2025 r. 80% przejazdów przypadało na przyjazne środowisku środki transportu. Do tego dochodzi roślinność. W mieście na jednego mieszkańca przypada aż 120 m2 zieleni. Łatwo dostępne komunikacją miejską las to prawie 10 ha i największy taki areał w Europie centralnej. Z jednej strony miasto zaprasza ludzi, by uczestniczyli w ochronie zasobów zieleni, z drugiej bierze pod uwagę ich potrzeby przy planowaniu nowych terenów. Miasto nie spoczywa przy tym na laurach: do 2050 r. planuje ograniczyć emisję gazów cieplarnianych aż o 80%.

Powieść SF? A może bajka? Nie to rzeczywistość miasta oddalonego o niespełna 400 kilometrów. Wiedeń, bo o nim ten wpis, zwyciężył w rankingu miast najlepszych do życoa miesięcznika The Economist.

Kiedyś o Bytomiu mówiło się Wiedeń północy. Czas do tego wrócić!!

#MaszGłosMaszWybór

21 października 2018

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.