Piotr Koj

Blog

To nie tylko “problem” Polski

20 lipca 2021
Możliwość komentowania To nie tylko “problem” Polski została wyłączona

Hiszpania zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o ponowne zniesienie immunitetu trzem katalońskim eurodeputowanym i przywódcom niepodległościowym, z koalicji Razem dla Katalonii (JxCat), Carlesowi Puidgdemontowi, Toniemu Cominowi oraz Clarze Ponsati.

ąd UE nie może rozstrzygać kwestii leżących w gestii prawa i rządów państw członkowskich, w tym przypadku Hiszpanii – uzasadniono w piśmie, na które powołał się w poniedziałek internetowy dziennik elDiario.es.

Na początku marca, na wniosek hiszpańskiego Sądu Najwyższego, Parlament Europejski zdecydował o cofnięciu immunitetu parlamentarnego katalońskim liderom separatystycznym, którzy jednak odwołali się od tej decyzji.

Na początku czerwca TSUE tymczasowo zawiesił uchylenie immunitetu, aby eurodeputowani mogli uczestniczyć w posiedzeniach PE w Strasburgu bez ryzyka zatrzymania.

Nakaz aresztowania przywódców separatystycznych obowiązuje na terenie Hiszpanii, a także w ramach SIRENE – europejskiego systemu osób poszukiwanych przez organy sądowe w celu aresztowania i ekstradycji.

W przedstawionych obecnie zarzutach w sprawie katalońskich liderów niepodległościowych Hiszpania zakwestionowała uprawnienia sądu europejskiego dotyczące zastosowania tzw. środka tymczasowego, tj. zawieszenia wykonania decyzji PE do czasu definitywnego rozstrzygnięcia.

Według Madrytu Trybunał nie może przywrócić czasowo immunitetu separatystom, ponieważ należy to do kompetencji rządu krajowego.

Nadrzędna powinna być zgodność z prawem, a w szczególności gwarancja, że sąd państwa członkowskiego może działać w ramach swoich kompetencji (…). Wnioskowany środek zapobiegawczy pociąga za sobą nadmierne poświęcenie interesu wymiaru sprawiedliwości i poszanowania praworządności.

Na podstawie depeszy PAP.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.