Piotr Koj

Blog

Trwa walka o rząd dusz

23 października 2019
Możliwość komentowania Trwa walka o rząd dusz została wyłączona

Czytając tytuł dzisiejszego wpisu, niejeden z Was pomyślał zapewne o wojnie polsko-polskiej, o TVPiS i TVNPO, o Gazecie Polskiej i Gazecie Wyborczej itp, itd. I taka jest smutna prawda. Jakże trudno odnaleźć na rynku medialnym tytuł, stację, koncern, obiektywny i uczciwy w swym przekazie.

Niestety taka sytuacja ma miejsce także na poziomie lokalnym, kto chce “zaistnieć” w przestrzeni, realizować swoje “ambicje polityczne”, stara się o swoje media. Jest ich już, także w Bytomiu, długa lista. Pisałem już o bytomskiej małpie, 48/Karb, czerwień miejska, infoinfo, tworzą się kolejne portale informacyjne.

Jeden z nich ma ciekawą przeszłość, na przykład samą nazwę (formułę) zmieniał już siedem razy, zaczynając jako strona pewnego ruchu politycznego, kończąc jako portal informacyjny miasta. Czy jest w tym coś złego? W samym istnieniu nie, lecz jeśli chodzi o zamieszczane treści, to już zdecydowanie tak.

Z czym się spotykamy? Z kłamstwami, pomówieniami, naciąganiem sytuacji pod przyjetą tezę (to norma), kreacją okreśłonego ugrupowania i jego lidera (liderów). Szkoda, że nie są zaintersowane tworzeniem lokalnej debaty czy też kreacją społeczeństwa obywatelskiego.

Mogłoby się wydawać, że lokalne dziennikarstwo jest mniej narażone na rozpowszechnianie fake newsów, że wiadomości dotyczące naszych najbliższych ulic, radnych i ich inicjatyw łatwiej jest zweryfikować. Fałszywe informacje o lokalnym polityku będą też miały mniejszy zasięg niż wiadomość dotycząca osoby z pierwszych stron Pudelka, więc niewiele osób się o nich dowie. Niestetety tak nie jest z kilku powodów, pierwszy to lenistwo (ludziom się nie chce sprawdzić, skorygować informacji niekiedy kompletnie niedorzecznej), drugi (znacznie gorszy) to oduczenie lub nie nauczenie myślenia (zwłaszcza krytycznego).

Czy człowiek, choć z zasady rozumny, jest w stanie udźwignąć ciężar myślenia krytycznego? Jakie winien nabyć umiejętności? Po pierwsze, powinien on umiejętnie oceniać przeciwstawne argumenty i dowody. Po drugie, rozpoznawać stanowiska, wnioski i argumenty prezentowane przez interlokutora, a także techniki i manipulacje, które może on stosować, aby uczynić swój wywód bardziej przekonującym. Po trzecie, człowiek myślący krytycznie rozważa problemy w sposób ustrukturyzowany, wnikliwie i z wykorzystaniem prawideł logiki. Po czwarte, jako wisienka na torcie, potrafi on swój punkt widzenia przedstawiać w sposób jasny, zrozumiały i przemyślany. Każdy kto przeczytał ten fragment już wie, że ten ciężar jest w stanie udźwignąć niewielu…

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.