Piotr Koj

Blog

Urodziny Karola

17 maja 2020
Możliwość komentowania Urodziny Karola została wyłączona

Urodziny Karola Wojtyły, i to setne, są okazją do przypomnienia Polsce i Polakom słów, które jako papież Jan Paweł II kierował do nas, zwłaszcza w trakcie swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Dlaczego? Bo jest w nich ta ponadczasowa mądrość. Szkoda, że nie pamiętamy o tych słowach na co dzień, szkoda że nie potrafimy uczynić z nich drogowskazu swoich działań.

Zapewne też należę do tej grupy, choć staram się wracać do jego wskazówek i postępować wg nich. Można rzec – ale to nie możliwe, tyle pięknych wystąpień, homilii, wręcz narodowe rekolekcje. Racja, ale też można wybrać dla siebie te słowa, które trafiły do nas w sposób szczególny.

Staram się w sposób szczególny pielęgnować trzy wskazówki. Pierwszą z nich usłyszałem na Jasnej Górze w 1983 roku: musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

Drugą u stóp Westerplatte w 1987 roku: Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować“.

Trzecią wygłosił w polskim parlamencie w 1999 roku: wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu.

Tak więc zachęcam Was, aby wrócić do jego słów. Bez wątpienia pomoże przeżyć życie i go nie zmarnować. Podpowie na jakim fundamencie je budować, aby było ono naprawdę szczęśliwe…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.