Piotr Koj

Blog

W tym geście nie chodzi o nienawiść, lecz o pokazanie dominacji

25 lipca 2020
Możliwość komentowania W tym geście nie chodzi o nienawiść, lecz o pokazanie dominacji została wyłączona

Hagia Sophia, czy raczej Ayasofya, stanowi jeden z najbardziej znanych symboli Cesarstwa Wschodniego, ale również Imperium Osmańskiego. Przez 918 lat służyła chrześcijanom, przez 481 lat muzułmanom, a od 85 lat pełni funkcję muzeum. W 2020 roku ponownie stała się meczetem – symbolem zwycięstwa islamu nad chrześcijaństwem, a w tym wypadku nad laickością. Data również jest symboliczna, bo nastąpiło to w czwartą rocznicę nieudanego zamachu stanu.

Wszystko, co się stanie w najbliższym czasie, jest symbolem – w tym wypadku kolejnym symbolem odejścia Turcji od dziedzictwa kemalizmu (ideologia utworzoną w okresie działalności Mustafy Kemala Ataturka, bazujący na tzw. „sześciu strzałach”, którymi kierował się w swej polityce Kemal Pasza).

Decyzja ta przysporzy Turcji kolejnych problemów w relacjach międzynarodowych, tym bardziej że za pozostawieniem statusu muzeum opowiadają się nie tylko państwa zachodnie, ale również Rosja, która od kilku lat pozostaje bliskim sojusznikiem kraju znad Bosforu. Podsumowując w tym geście nie chodzi o nienawiść, lecz o pokazanie dominacji.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.