Piotr Koj

Blog

Walka z JP2 czyli medialno-polityczna hucpa

7 marca 2023
Możliwość komentowania Walka z JP2 czyli medialno-polityczna hucpa została wyłączona

Kolejny atak na Jana Pawła II, na Kościół, na świat wartości… To nic nowego. Przed nami następne pseudo publikacje, materiały, książki. Nie dziwią nikogo osoby, media, jak i sposób ataku, wprost przełożony z czasów komuny i bazujący na niewiarygodnych źródłach bezpieki. Kontekst szerszy: walka z Kościołem, z chrześcijaństwem, z autorytetami i wartościami bliskimi milionom Polaków, no i oczywiście polityka, w tym zbliżające się wybory parlamentarne.

A to co się ukazuje to ahistoryzm. Podawanie jako wiarygodnych zeznań tzw. księży patriotów to jawne matactwo. Oczywiście, musimy przyznać z pokorą, że były takie przypadki w Kościele w Polsce. Karol Wojtyła o tym wiedział i podejmował określone działania, wynikające z obowiązujących ówcześnie w całym świecie zasad. Tak wówczas te sprawy rozwiązywano. Czy były to rozwiązania właściwe? Nie. Ale o powadze i dewastującej specyfice tych zbrodni wiedziano wówczas dużo mniej niż dziś. Dobrze to ujął arcypiskup Grzegorz Ryś, który powiedział:: Jeśli się będzie przeprowadzać poważne, przyzwoite badania historyczne, tak jak tego wymaga warsztat, nie mam ani cienia wątpliwości, że papież się obroni…

Druga sprawa – Karol Wojtyła rzeczywiście wierzył w kapłaństwo. Wszyscy też, którzy go znali, są zgodni, że w każdym człowieku starał się szukać dobra.

I na koniec rzecz bardzo istotna, reakcji Jana Pawła II na stopniowo ujawniane przypadki pedofilii wśród duchownych, nie wolno oceniać w oderwaniu od kontekstu historycznego, w jakim do tych przestępstw i ich ujawniania dochodziło.

To paradoks, że Jan Paweł II, który jako pierwszy w dziejach papież zainicjował proces publicznego oczyszczenia Kościoła, obecnie jest oskarżany o zaniechanie w zwalczaniu grzechu pedofilii.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.