Piotr Koj

Blog

Wieża ciśnień – odsłona druga

6 czerwca 2013
Możliwość komentowania Wieża ciśnień – odsłona druga została wyłączona

17 lutego miał miejsce protest bytomian i miłośników architektury postindustrialnej z regionu w obronie bytomskiej wieży ciśnień przy ulicy Oświęcimskiej.  Dzisiaj, po czterech miesiącach, odbyła się konferencja prasowa. Ale wróćmy do początków. Skorzystam z tekstu w “Dzienniku Zachodnim” (wydanie internetowe): W ubiegłym roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wykonanie ekspertyzy stanu wieży. Ekspertyza wykazała bardzo zły stan techniczny. Na jej podstawie PINB w grudniu 2012 roku wydał nakaz wyłączenia wieży z użytkowania(dzierżawili ją pod nadajniki operatorzy telefonii komórkowych). W styczniu nadzór budowlany zadecydował, że do końca maja 2013 wieża ma zostać rozebrana.

Szkoda tylko, że nie wspomina się o praprzyczynie całego „zamieszania” czyli o przedsiębiorcy górniczym, który uznał, że warto pozbyć się wieży, bo jak “przejdzie ściana”, to w tym miejscu może być różnie. Teraz ważny fragment: Ze względu m.in. na protesty mieszkańców BPK wystąpiło o zawieszenie tej decyzji. I podjęło współpracę z pracownią architektoniczną. A więc nie ze względu na ochronę dziedzictwa postindustrialnego, ale ze względu na protest, a współpraca to efekt udziału Przema Łukasika w proteście i jego oferty pomocy, za co mu chwała mu.

Swój projekt nazwał “H2O” nawiązując do pierwotnego przeznaczenia wieży a jednocześnie skojarzenie z wodą, jako “nowym życiem” obiektu.
Po analizie możliwości odrzucono koncepcje zagospodarowania tego miejsca na muzeum, dom kultury czy inny tego typu obiekt.
Także koncepcja przeznaczenia wieży na obiekty mieszkalne, upadła, bo szanse znalezienia inwestora byłyby w tym przypadku znikome. Choćby ze względu na ogromną kubaturę wieży.
– Przygotowaliśmy więc koncepcję na funkcje biurowe /…/ Drugi pomysł, wymagający mniej przeróbek to centrum-gigantyczna serwerownia – mówi architekt.

Co na to miasto po czterech miesiącach? Ano zorganizowało konferencję, aby przedstawić wyniki prac… Przemo Łukasika i żeby powiedzieć: Na pewno na czas konsultacji społecznych będzie ta decyzja wstrzymana. A co na to gospodarz miasta?  Damian Bartyla, prezydent Bytomia, dodał, że konsultował temat stanu wieży z trzema biegłymi i nie jest wykluczone, że będzie nowa ekspertyza dotycząca tego, ile wieża może stać bez zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Już z tych wstępnych rozmów wynika, że stan wieży nie jest taki zły, jak stwierdził to inspektorat budowlany. 12 czerwca mam także zaplanowane spotkanie z minister Bieńkowską w sprawie dodatkowej puli pieniędzy dla Bytomia. Będę chciał poruszyć na nim temat wieży – podkreślał prezydent. No to czekamy na rozmowę i na cud…
A teraz uwaga, powraca wątek górniczy: Prezes BPK na pytanie, dlaczego do tej pory firma nie zwróciła się o kwestie odszkodowań z tego tytułu do Kompanii Węglowej stwierdził, że trudno mu odpowiadać za poprzedników. I przypomniał, że w marcu BPK wyczyściło zaniedbaną od kilku lat klatkę schodową wieży. Panie prezesie, to teraz pana odpowiedzialność, nie mitycznych poprzedników. Do czerwca 2012 nie było żadnej decyzji, a tym bardziej ekspertyzy, mówiącej o zagrożeniu wieży przy ulicy Oświęcimskiej. Tak więc jak zawsze: zamiast działania – spychologia. Ale na szczęście z chronologią trudno dyskutować…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.