Piotr Koj

Blog

Warto dziś przypomnieć 3 Maja za rządów komuny. W czasach PRL jeszcze przed powstaniem “Solidarności” dzień 3 maja oficjalnie był zwykłym dniem, bez nadzwyczajnych odwołań do Konstytucji. Obchodzony był natomiast przez środowiska niezależne, opozycyjne, kontestujące PRL, jako święto wolnej Polski. Podczas odprawianych w kościołach okolicznościowych mszy nawiązywano mniej do uchwalenia Konstytucji przez Sejm Wielki w 1791 roku, a bardziej do II Rzeczypospolitej, kraju wolnego i suwerennego.

Tym bardziej doceniam radość z dzisiejszego święta. Także to, że manifestujemy ją w tak różny sposób, między innymi udziałem w siódmym już ulicznym Biegu Konstytucji 3 Maja. Cieszę się tym bardziej, że byłem inicjatorem tej formy świętowania w Bytomiu i uczestnikiem wszystkich dotychczasowych edycji. Dzisiaj wspólnie z synem Łukaszem przebiegliśmy trasę 5 kilometrów w biegu głównym.

zobacz archiwum wiadomości »

Jedna odpowiedź:

  1. ~obiektywny pisze:

    Komuna Komuną – pewnie nie była za dobra…ale wtedy w Bytomiu przynajmniej nikt jedzenia nie szukał po hasiokach. Czuwaj :)