Piotr Koj

Blog

Wojna polsko-polska trwa

18 maja 2018
Możliwość komentowania Wojna polsko-polska trwa została wyłączona

W większości dialog traktujemy albo jako coś dla słabeuszy, albo jako narzędzie manipulacji. Tymczasem dialog jest kluczową wartością, dzięki której możemy budować pokojowe relacje i poprawiać jakość naszego życia. Przede wszystkim jednak jest społeczną kompetencją i to jest w niej niezwykle optymistyczne, bo to oznacza, że dialogu można się po prostu uczyć i można go doskonalić.

Niestety, jak dotąd politycy nie dostrzegają w konkurentach człowieka, nie mówią do siebie, tylko prowadzą monolog. Ewidentnie wynika on z przekonania, że tylko jedna ze stron ma monopol na prawdę absolutną. A jeśli ma rację, to ona powinna dominować i narzucać swoje zasady. Stąd też łatwo zauważyć, że z powody braku dialogu, jest coraz gorzej. Pogłebia się podział: „my” – ci dobrzy, i „oni”, pogłebia się wojna polsko-polska. I nie ma tu winnych i niewinnych. To “zasługa” wszystkich. Dlatego zanim się “pozabijamy” podejmijmy dialog…

I nie jest to wyłącznie specjalność “wielkiej polityki”. Wszystkie te zjawiska stają się też udziałem lokalnych społeczności, także naszego miasta.Na szczęście jeszcze nie na podobną skalę.

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.