Piotr Koj

Aktualności

Wpuszczenie tysięcy Ukraińców bez kontroli było ogromnym błędem

21 listopada 2025
Możliwość komentowania Wpuszczenie tysięcy Ukraińców bez kontroli było ogromnym błędem została wyłączona

Ukraińcom trzeba było pomóc, ale w inny sposób: stworzyć obozy filtracyjne, przez które oni przechodzą, zostawiając wszystkie swoje dane – zwrócił uwagę Były komandos-saper Ireneusz Michalik.

Były komandos-saper z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu Ireneusz Michalik w wywiadzie dla „Onetu” negatywnie wypowiedział się o wpuszczaniu bez żadnej kontroli wszystkich obywateli Ukrainy do Polski w kontekście dywersji na kolei i  innych sabotażowych działań w Polsce jak np. podpalenia.

Michalik przypomniał, że zastosowano ładunki plastiku, jednak jego zdaniem sabotażyści źle porcjowali materiał wybuchowy, który podzielili na trzy części. W rezultacie w dwóch miejscach ładunki zniszczyły szyny, a w trzecim, mimo że doszło do eksplozji, szyna nie uległa zniszczeniu. Obrazują to udostępnione w przestrzeni publicznej zdjęcia.

W ocenie byłego sapera choć wykonawcy nie wszystko zrealizowali tak jak prawdopodobnie chcieli, to byli specjalistami. – To byli ludzie po przeszkoleniu wojskowym. Wiedzieli, jaki wykorzystać materiał, wiedzieli, jak zastosować zapalniki elektryczne na stosunkowo krótkim przewodzie. Na pewno coś już wysadzali, a jednak nie wysadzali wystarczająco wielu obiektów infrastruktury krytycznej, czyli nie mieli wystarczającego doświadczenia w niszczeniu tak specyficznych obiektów, jakimi są tory kolejowe – powiedział Michalik.

Były wojskowy powiedział, że być może Ukraińcy ci „uczyli się ze starych podręczników”, ponieważ ich metoda zadziałałaby skutecznie „na wagony starego typu”. Przejeżdżający tamtędy pociąg był natomiast bardziej nowoczesny.

https://dorzeczy.pl/opinie/808866/dywersja-wpuszczenie-ukraincow-bez-kontroli-bylo-bledem.html

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.