Piotr Koj

Blog

Wracają wspomnienia…

21 stycznia 2019
Możliwość komentowania Wracają wspomnienia… została wyłączona

Dzień Babci i Dzień Dziadka, jak co roku przywraca wspomnienia. Niestety, nie poznałem swoich dziadków, za to babcie towarzyszyły mi przez wiele lat mojego życia. Właściwie to nie babcie, tylko Omy, bo tak się u nas mówiło… Wspomnień i wzruszeń z nimi związanych jest więc moc.

Warto więc w dzisiejszy dzień zastanowić się jak wiele im zawdzięczamy, nie tylko w poszczególnych rodzinach, ale w całym społeczeństwie. Przede wszystkim wzmacniają więź między pokoleniami. Przekazują tradycję wnukom. Kształtują poczucie trwałości rodziny. Są skarbem wiedzy na temat przeszłości. W kontaktach z wnukami tworzą niepowtarzalną atmosferę, a dzięki wolnemu czasowi, który posiadają, miłości, którą ich darzą i skoncentrowaniu niemalże całej uwagi na nich, są w stanie dać poczucie bezpieczeństwa, miłości i otwartości. Jakże to ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach!

Wcale nie tak rzadko zdarza się, że mają oni lepszy kontakt z dziećmi aniżeli ich rodzice. Sprzyja to otwieraniu się dzieci i dzieleniu się swoimi troskami. Dziadkowie są w stanie wyciszyć negatywne emocje powstałe w wyniku jakichś niepowodzeń. Przytulą, pocieszą i mądrze wytłumaczą. Łagodzą konflikty dzieci z rodzicami. Sami mając większą świadomość popełnionych błędów wychowawczych, próbują usprawiedliwić i więcej światła rzucić na takie czy inne postępowanie rodziców dziecka.

Mam nadzieję, że tych kilka zdań przypomniało nam, jak wiele im zawdzięczamy. Pamiętajmy więc o nich, nie tylko w dniu ich święta…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.