Piotr Koj

Blog

Wspólna Polska czyli czyja?

17 października 2020
Możliwość komentowania Wspólna Polska czyli czyja? została wyłączona

Wczoraj w Warszawie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zainaugurował, trzykrotnie już odkładane powstanie ruchu, który nazwał „Wspólna Polska”.  A miało być tak pieknie, bowiem  zapowiadał „Nowa Solidarność”, bo on sam i jego przyjaciele z PO już widzieli te 10 milionów Polaków…

Inauguracja odbyła się w sposób zdalny, no bo wiadomo pandemia. Zwraca uwagę duże zaangażowanie samorządowców, w tym prezydentów dużych miast. Niemniej to żadna wartość dodana, wszyscy oni od lat związani są z PO.

Cały ten medialny spektakl, stał się okazją do uderzenia w obóz rządzący. Za co? Za wszystko, a zwłaszcza za nieumiejętną walkę z pandemią, za stan służby zdrowia, za edukację, za stan środowiska.
Najzabawniejsze to chyba poruszanie tematu ochrony środowiska w sytuacji, kiedy do Wisły po raz kolejny leją się hektolitry fekaliów. Jak wyczytałem do tej pory największą katastrofą w Europie była awaria oczyszczalni ścieków w Londynie, na przełomie 2013/2014. Do Tamizy odprowadzono wtedy 2 mln m3 ścieków. Do tej pory w Warszawie wlano do Wisły 6,2 mln m3 ścieków i to raczej początek katastrofy niż jej koniec.

Rafał Trzaskowski i jego koledzy samorządowcy mówili o Wspólnej Polsce i jednocześnie bezpardonowo atakowali rządzących, czyli kontynuowali politykę podziałów na MY i ONI. MY wspaniali, młodzi, przystojni, wykształceni, z wielkich miast. No i ONI zakompleksieni, niedouczeni, moherowi, wsiowi, zacofani itp, itd.

Na przykład samorządowcy z Platformy szczególnie po wybuchu pandemii mówią o dramatycznej sytuacji w ich finansach i obciążają odpowiedzialnością rząd, tyle tylko, że zupełnie niedawno ukazały się dane ministerstwa finansów pokazujące sytuację finansów samorządowych za I półrocze tego roku w porównaniu z I półroczem poprzedniego roku, z których wynika, że dochody samorządów są aż o 25 mld zł wyższe. Nie oznacza to wcale, że tak jest we wszystkich samorządach, bo wpływy z PIT były mniejsze o 5%, z CIT o 4%, ale o 1% są wyższe wpływy z podatku od nieruchomości, a bardzo wyraźnie wzrosły dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego aż o 32%, a subwencja ogólna (w tym oświatowa) o 10%.

I to tyle o “Wspólnej Polsce”, która będzie wspólna jedynie dla Platformy i tych, którzy podzielają ich punk widzenia…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.