Piotr Koj

Blog

Wspomnienie

20 marca 2012
Możliwość komentowania Wspomnienie została wyłączona

Rita Maria Dubas – o sobie(sierpień 2009)

 od około 1957 roku fotografuję,

 od około 2002 roku, kiedy poznałam Ewę Blaut poprzez wspólne wyjazdy na plenery artystyczne, sięgnęłam po pędzle i glinę,

 w 2007 roku zapisałam się na Akademię Weekendową ASP w Katowicach, to stąd doszła jeszcze grafika. 

Uprawiam techniki:

 fotografia analogowa, cyfrowa i najnowsza jeszcze nie opublikowana,

 malowanie akrylem na moich fotografiach.

 malarstwo: akwarele, akryle i olej.

 rzeźba w glinie.

 w grafice – linoryt. 

Najlepiej czuję się w fotografii. Interesuję się literaturą: poznaję pisarzy, lubię im pomagać, angażować się w promowanie ich twórczości poprzez nawiązywanie kontaktów z wydawcami, udział w organizowaniu spotkań, tłumaczenie tekstów na język niemiecki i odwrotnie.  Inspiruje mnie wszędobylskie piękno, stąd fotografowanie tego piękna to moja życiowa pasja. Wzmożonej inspiracji doznaję między ludźmi podczas wspólnego tworzenia. Nie inspiruje mnie rodzaj twórczości innych artystów ani prądy w sztuce. Za dużo mam własnych pomysłów i przemyśleń. Malarstwo moje jest intuicyjne. Natchnieniem jest piękno przyrody, ostatnio były to kamienie z Tatr i plaży na Sycylii.  

Wyróżnienia: prace moje początkowo czarno-białe, później kolorowe, za trafność ujmowania tematyki, znajdują uznanie na licznych wystawach, konkursach i w konfrontacjach artystycznych. Z ważniejszych to:

 w latach 1961  – 1962 Przegląd Dorobku Amatorskich Zespołów Artystycznych Związków Zawodowych Katowice – Warszawa (I nagroda).

 od 2004 udział w corocznych Festiwalach Sztuki Wysokiej organizowanych przez Galerię Sztuki Użytkowej „Stalowe Anioły”.

 w 2004 roku wystawa zbiorowa z okazji 750 – Lecia nadania praw miejskich miastu Bytom  Galeria „Kronika”.

 od 2003 roku udział w corocznych Ogólnopolskich Konfrontacjach w Lesznie, jest to konkurs Literacko – Fotograficzno – Plastyczny (wyróżnienia i nagrody)

 Obraz Roku 2003 i 2004 Sztuka Polska i Antyki Art &Biznes.

 styczeń 2007 roku, I nagroda w Konkursie Literacko – Fotograficznym za „Mój mistrz… euroinspirator”–  Biuletynu Fotograficznego „Pomiędzy Czernią a Bielą” Kraków.

 październik 2007 roku Międzynarodowy Otwarty Plener Malarski z wystawą w Katowicach Galeria ALTUS.

 od 08.08.2008 do 31.08.2009 Objazdowa Śląska Wystawa twórców amatorów pt.: ”Jesień życia” organizowaną przez Galerię Barwy Śląska. 

W Bytomiu wszystko się zaczęło: życie, szkoła, praca zawodowa, założenie własnej rodziny, obecnie studia na ASP w Akademii Weekendowej, emerytura wraz z pracą zawodowa do nadal. Aktualnie otrzymuję zaproszenia do infekowania bakcylem fotograficznym młodzieży szkolnej i zasiadania w jury konkursów fotograficznych województwa śląskiego.  

“Można odejść na zawsze, by stale być blisko” (ks. Jan Twardowski)

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci 18 marca 2012 roku Rity Marii Dubas.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.