Piotr Koj

Blog

Wybory i przyszłość szpitala miejskiego

11 września 2012
Możliwość komentowania Wybory i przyszłość szpitala miejskiego została wyłączona

Wśród kilku trudnych tematów dotyczących naszego miasta, a wymagających rozwiązania w najbliższym czasie, na czoło wysuwa się przyszłość szpitala miejskiego. Przejrzałem programy komitetów i jak zawsze się rozczarowałem. Najwięcej problemowi poświęcił Projekt Bytom, który zamierza przeprowadzić „szerokie konsultacje z zatrudnioną kadrą i omówienie alternatyw: dalsze funkcjonowanie i zadłużanie się SPZOZ-u, aż do ogłoszenia jego likwidacji lub przekształcenie go w spółkę kapitałową. W przypadku przekształcenia szpitala- utworzenie biznesplanu i podjecie próby oddłużenia go z tak zwanego „Planu B” (zmniejszy to ryzyko ogłoszenia upadłości krótko po przekształceniu)”.

RAŚ tak się odniósł do problemu: „Bytom posiada kilka szpitali i sporą sieć przychodni i gabinetów lekarskich. Dobrym zagospodarowaniem tego potencjału uczynimy atutem dla naszych mieszkańców”. Ładnie brzmi, ale co oprócz  tego?

Potok słów można wyczytać na stronie Komitetu Damiana Bartyli: „Wobec znacznego zadłużenia tejże placówki, niezbędna jest – to podstawowy punkt naszego programu – wnikliwa analiza jej gospodarki finansowej. – Tego punktu nie ma w programach żadnego z naszych konkurentów (…) – Tymczasem bez przeprowadzenia rzetelnego audytu nie będzie można rozpocząć żadnych działań naprawczych. Dążenie do dobrze zarządzanego zakładu opieki zdrowotnej – w tym przypadku wspomnianego szpitala – oto podstawowe zadanie, jakie stawia przed sobą KWW Referendum BIS i Damiana Bartyli.” Bardzo odkrywcze…

Bytomska Platforma krótko: „wspieranie działalności Szpitala Miejskiego jako kluczowego elementu systemu bytomskiej służby zdrowia”.

Bytom Przyjazne Miasto, podobnie: „umorzenie podatku od nieruchomości dla bytomskich szpitali oraz wykup usług medycznych w bytomskich szpitalach w celu zmniejszenia kolejek oczekujących”.

Wspólny Bytom deklaruje zachowawczo: „utrzymanie dotychczasowej formy organizacyjnej Szpitala Specjalistycznego Nr 1 dla którego organem założycielskim pozostanie gmina”.

Bytomska Alternatywa nie uznała za istotne ujęcie tego problem w „programie” (nie mogłem sobie odmówić takiej oceny), podobnie jak PdB.

PiS – brak programu, to i problematyki szpitala nie ma…

Nic dodać, nic ująć. Trudne tematy najlepiej omijać szerokim łukiem. Żeby nie było wątpliwości, wiem, że sytuacja finansowa szpitala nie jest łatwa. Ale uznałem, że szpital, aby miał przyszłość, trzeba w pierwszej kolejności wyremontować, zmodernizować i wyposażyć. I to zrobiłem. A co do finansów – plan naprawczy został przygotowany, a dlaczego nie został wdrożony? To już nie do mnie pytanie…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.