Piotr Koj

Blog

Za dwa tygodnie dogrywka

28 czerwca 2020
Możliwość komentowania Za dwa tygodnie dogrywka została wyłączona

Prezydent Andrzej Duda zwycięzcą I tury. Zagłosowało na niego 41,8 proc. wyborców! Zwycięzcą dzisiejszych wyborów są także Polki i Polacy, którzy tak tłumnie udali się do lokali wyborczych. Dzięki ich aktywności, frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła rekordowe 62,9 proc. Podziękował za to prezydent Duda, który również wyraził wdzięczność dla wszystkich kontrkandydatów, którzy wystartowali w wyborach. Prezydent podkreślił, że taka liczba kandydatów wskazuje na siłę polskiej demokracji.

Drugi wynik uzyskał Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej, uzyskując 30,4 % głosów. Warto zwrócić uwagę na ciekawy wątek w przemówieniu Trzaskowskiego, który na wieczorze wyborczym przyznał, że dzięki Senatowi i samorządom nie doszło do wyborów 10 maja i dzięki temu ma szanse na walkę o prezydenturę.

Poza prezydentem Dudą i Rafałem Trzaskowskim, za zwycięzców można uznać jeszcze Szymona Hołownię i Krzysztofa Bosaka. Hołownia jest obecny w polityce zaledwie od kilka miesięcy, a już udało mu się zdobyć solidny przyczółek dający szanse na zbudowanie nowej, politycznej siły. Zapewne podejmie próbę zbudowania formacji, która zapewne będzie „nową, lepszą” Platformą Obywatelską. Krzysztof Bosak, uzyskał wynik znacząco lepszy od wyniku Konfederacji. Umocnił tym samym pozycję Konfederacji w głównym nurcie życia politycznego w Polsce.

Tak więc przed nami ostra druga tura, walka o każdy głos. Obaj kandydaci muszą pozyskać dla wygranej przede wszystkim wyborców Bosaka i Hołowni. 

Wielkimi przegranymi wyborów zostali Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.