Piotr Koj

Aktualności

Za przyjęcie 20-tonowej ciężarówki odpadów tworzyw sztucznych firma bierze około 4 tysięcy złotych

12 czerwca 2018
Możliwość komentowania Za przyjęcie 20-tonowej ciężarówki odpadów tworzyw sztucznych firma bierze około 4 tysięcy złotych została wyłączona

Za przyjęcie 20-tonowej ciężarówki odpadów tworzyw sztucznych firma bierze około 4 tysięcy złotych. W przypadku odpadu niebezpiecznego można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przyjmujemy 5 tysięcy ton tworzyw sztucznych, do tego kilka ton rozpuszczalników. Po pożarze znika jedno i drugie. Czysty zysk – mówi Daniel Liszkiewicz, dziennikarz, który od 2012 roku zajmuje się rynkiem odpadów w Polsce.

Śmieci zaczęły intensywniej płonąć około dwa i pół roku temu, tuż przed wejściem w życie rozporządzenia, które zakazywało składowania tzw. frakcji energetycznej odpadów na składowiskach. Ta “frakcja energetyczna” to przede wszystkim tworzywa sztuczne nienadające się do dalszego przetworzenia. Coś z nimi trzeba było robić. Teoretycznie powinny trafiać do spalarni, których w Polsce jest zaledwie kilka. Drugą opcją jest spalanie w cementowniach, których jest jednak tylko 11 i mogą przyjąć ok. 1,5 mln ton takich odpadów rocznie. Zostaje między 1,5 a 2 mln ton odpadów, które muszą gdzieś zniknąć. W Polsce powstało mnóstwo tzw. magazynów odpadów, gdzie gromadzone są one często bez żadnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,23510277,czasem-nie-trzeba-niczego-podpalac-wystarczy-poczekac-dlaczego.html

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.