Piotr Koj

Blog

Zadanie – obalić autorytet

25 października 2022
Możliwość komentowania Zadanie – obalić autorytet została wyłączona

Dla mnie papież Jan Paweł II był wielki jako człowiek, wielki jako papież i wielki jako święty.

Zawsze stanowczo i energicznie występował przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich. W tym względzie należy pamiętać, że w tamtych latach nie były znane nadużycia ani świadectwa, które zostały poznane dopiero po latach. Wiele ofiar nie formułowało oskarżeń, ani nawet o tym nie mówiło, i dlatego podczas pontyfikatu papieża Wojtyły nie znano wiele rzeczy, które wyszły na jaw w następnych latach.

Jeśli chodzi o przejrzystość i stanowczość z jaką papież Jan Paweł II odniósł się do problemu nadużyć, ograniczę się tylko do przypomnienia jego postawy, gdy na początku roku 2002 dotarły do papieża wiadomości o skandalach w USA, dotyczące zwłaszcza archidiecezji Detroit.

Jan Paweł II wezwał do Rzymu kardynałów ze Stanów Zjednoczonych. Spotkanie trwało przez cały ranek i popołudnie we wtorek, 23 kwietnia 2002 r. Obecni byli także kardynał Ratzinger, kardynał Medina, kardynał Castrillon, kardynał Battista Re.

Papież wysłuchał tego, co mu zrelacjonowano, interweniując i podkreślając jako dyrektywę wyrażenie „zero tolerancji”. To znaczy, że w odniesieniu do nadużyć wobec małoletnich linia, którą należy podążać, była linią rygorystyczną, bez jakiejkolwiek tolerancji w tej dziedzinie, lecz linią „zero tolerancji”.

Jan Paweł II był niezapomnianym i świętym papieżem, któremu Boża Opatrzność naznaczyła wielkie zadania. Rozbudził w świecie poczucie Boga, a także przyczynił się do tego, że imperium sowieckie upadło bez rozlewu krwi. Jego długi pontyfikat jest zdumiewający ze względu na wielkość i wspaniałość przeprowadzonych dzieł, ze względu na wiele inicjatyw, ze względu na zyskaną akceptację, i ze wzglądu na to, co stanowiło jego przewodnictwo moralne i duchowe.

Martwią i przerażają ataki na Jana Pawał II. Ostatni przekaz w TVN i wzmożenie ze strony trolli w necie wyglądają na zorganizowaną akcję. To największy autorytet jaki mamy jako naród w naszej historii. Nasza światowa wizytówka. Obrzydzanie Jana Pawła II ma jeden cel. Chodzi o to, by młode pokolenie odwróciło się od niego, bo on ma im coś ważnego do powiedzenia, poprowadził wielu młodych w stronę Chrystusa, tożsamości osobowej i rodziny.

Jak mądrze odpowiedzieć na »szyderę« z Jana Pawła II? Czas się zastanowić, co my, katolicy, takiego zrobiliśmy, że szydera z Jana Pawła II (nawet jeśli zaczęła się w antykościelnych kręgach), padła na tak podatny grunt – zastanawiała się Weronika Kostrzewa – szefowa publicystyki Radia Plus. Odpowiem nie wiem, choć jedno jest pewne, nie wolno tematu odpuścić i wszystkie ręce na pokład!!

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.