Piotr Koj

Blog

Znaleziono listę!

16 kwietnia 2013
Możliwość komentowania Znaleziono listę! została wyłączona

Dzisiaj zacytuję “Gazetę Wyborczą”: Węgiel wydobywano na zawał bez oglądania się na to, że na górze mieszkają ludzie, ale paradoksalnie największe skutki tych działań widać dopiero teraz, gdy prawie wszystkie z miejscowych kopalń już zamknięto. Być może byłoby nieco lepiej, gdyby podminowane budynki były systematycznie remontowane, ale w mieście, z którego w ostatnim ćwierćwieczu wyjechało kilkadziesiąt tysięcy ludzi, nie było na to szans, nikt do tego miał głowy. Niektóre ulice to ciąg pustostanów często zdewastowanych przez zbieraczy złomu, zanim jeszcze zdążył się wyprowadzić ostatni lokator. – Najgorsze są opuszczone oficyny. Część z nich nadaje się już tylko do wyburzenia. Najgorsze, że dla ludzi łakomym kąskiem są nawet drewniane stropy. Wyrywają je, bo zimą potrzebują opału – podkreśla Kwiecińska. Co pół roku jej urzędnicy aktualizują listę budynków, które są w bardzo złym stanie technicznym. – Od kilku ta liczba jest podobna. To około 60-70 budynków. Niektóre z nich są remontowane, ale w ich miejsce pojawiają się nowe, których stan szybko się pogarsza – ocenia Kwiecińska.

Żałuję, że przeglądy nie odbywają się, jak za mojej kadencji, czyli raz w kwartale. Niestety przy tak dużym zagrożeniu jest to minimum. Nie zgadzam się jednak z opinią, „że nikt nie miał to tego głowy”. Ja miałem, choć zakres niezbędnych prac w zabudowie mieszkaniowej był bardzo duży. Mimo to podjąłem skuteczne działania, wdrożyłem kilka rozwiązań. O jednym wspomniano w tym samym tekście: Daniel Lekszycki, bytomski społecznik, za przykład pozytywnych rozwiązań podaje wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym nowi właściciele sprzedawanych przez miasto kamienic muszą zainwestować od razu w remont. Efekty widać, bo w śródmieściu oprócz zrujnowanych budynków są też takie pięknie odnowione.

Przypomniano sobie też o wykazie budynków… Przecież po piątkowej katastrofie rzecznik Grzesik ogłosił, że prezydent zlecił stworzenie listy budynków stwarzających zagrożenie… Po co tworzyć coś, co od lat jest? A przecież nowa ekipa dążąc do władzy mówiła, że wszystko o mieście wie… Jak widać ponad pół roku rządzą, a jeszcze tyle nie wiedzą…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.